KAM NA VÝLET / Náš tip

Popis: Včelí svět dává jedinečnou možnost poznat život včel a jejich přínos pro společnost.
Včelí svět dává jedinečnou možnost poznat život včel a jejich přínos pro společnost.
Autor / zdroj: vcelisvet.cz

Včelí svět nabízí možnost projít se velkým úlem nebo si pustit zvuky úlu

HULICE

Projdete se velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včely, zahrajete si kvíz ze života včel anebo si pustíte zvuky úlu. To všechno vás čeká ve Včelím světě v Hulicích. Ten nabízí také vzdělávací programy pro děti z mateřských škol a žáky základních škol.

V budově bývalé školy v Hulicích funguje od roku 2012 unikátní expozice, která představuje hravým způsobem život včelstva. Expozice záměrně vynechává typické muzejnické artefakty, o to víc se soustředí na současné technologie. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu. Expozice je v plánovaném obsahu a rozsahu jediným obdobným projektem ve středoevropském prostoru.

Projekt spojuje dva významné prvky – prvním je představení atraktivního života včelstev, který při kvalitní prezentaci přináší neopakovatelné zážitky, druhým je významný výchovně-vzdělávací přínos a propagace ochrany včelstev, která jsou nezbytnou součástí přírodního koloběhu a zároveň ohroženým přírodním druhem se stále se snižujícími počty.

Projekt je zaměřen na nejširší veřejnost (pro kterou představuje výjimečný zážitkový prostor v rámci turistických výletů) i děti ze základních škol (pro které je jedinečnou výchovně-vzdělávací aktivitou).

Včelí svět nabízí také několik vzdělávacích programů pro děti z mateřských škol a žáky a studenty základních škol.

Pro mateřské školy
Pohádkový příběh včelky Medulky
Povíte si, kdo patří do včelí rodiny, na čem včelky celý den pracují, jak vzniká med a jak s ním máte zacházet. Seznámíte se s vlastnostmi včelího vosku a vyrobíte si svíčku. Uvidíte živé včely v prosklených úlech a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. V bylinkové zahrádce se naučíte rozpoznat bylinky z včelí pastvy.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky)   

Včelka a její poslání
Děti se seznámí s tím, kdo tvoří včelí rodinu a jaké úkoly plní její členové. Při pohybové hře si samy vyzkoušejí práci včelek létavek na rozkvetlé louce. Vhodné pro předškoláky. Uvidíte živé včely v prosklených úlech a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. V bylinkové zahrádce se naučíte rozpoznat bylinky z včelí pastvy.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Pro 1.stupeň základních škol
Vnímej svět včel všemi smysly
Zjistíte, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly plní její členové, co a jak dokáží včely „vyrobit“. Podíváte se na živé včely v úlu. Zkusíte se orientovat jako včelky podle čichu, ucítíte vůni vosku a vyrobíte si z něho svíčku, ochutnáte med, zaposloucháte se do zvuků včel a postavíte si včelí úl.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Včela a její poslání
Zjistíte, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly plní její členové, co a jak dokáží včely „vyrobit“. Podíváte se na živé včely v úlu a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. Seznámíte se s vlastnostmi včelího vosku a vyrobíte si svíčku. Zahrajete si na včelí roj a vyzkoušíte si, co nosí včely létavky do úlu.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Včela a její pastva
Podíváte se na živé včely v úlu a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. Zjistíte, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly plní její členové, co a jak dokáží včely „vyrobit“. V bylinkové zahrádce se naučíte rozpoznat bylinky z včelí pastvy a vyrobíte si bylinkovou sůl.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek) 

Pro 2. stupeň základních škol a studenty
Včelstvo a jeho produkty
Dozvíte se, jak vypadá včelí společenstvo, úkoly jednotlivých členů a vzájemná komunikace, o vývoji včely. Zjistíte, jaké jsou včelí produkty, jak vznikají a k čemu je využíváme – jako praktickou ukázku si vyrobíte svíčku. Prohlédnete si úly s živými včelami i včelařské pomůcky, práci včel si přiblížíte v krátkých filmech. Budete pracovat v týmech a poznatky si otestujete v kvízu.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák, 80,- Kč/1 student
(každý si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Život včelstva
Zamyslíte se nad tím, co a kdo ohrožuje včely, proč jsou pro nás nepostradatelné. Dozvíte se, jak vypadá včelí společenstvo, úkoly jednotlivých členů, o vývoji včely, o včelích produktech a jak vznikají, o komunikaci včel, prohlédnete si úly s živými včelami i včelařské pomůcky, práci včel si přiblížíte v krátkých filmech. Budete pracovat v týmech a poznatky si otestujete v kvízu.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák, 80,-Kč/1 student
(každý si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky)

Význam včel pro náš život
Dozvíte se, jak vypadá včelí společenstvo, úkoly jednotlivých členů, o vývoji včely, o včelích produktech a jak vznikají, o komunikaci včel, prohlédnete si úly s živými včelami i včelařské pomůcky, práci včel si přiblížíte v krátkých filmech. Zamyslíte se nad tím, co a kdo ohrožuje včely, co by se stalo, kdybychom je neměli. Vliv včel na krajinu a náš jídelníček. Budete pracovat v týmech a poznatky si otestujete v kvízu.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák, 80,- Kč/1 student
(každý si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu vcelisvet.cz.

Autor / zdroj: vcelisvet.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

19. ledna 1354

osvobodil Karel IV. pražské obchodníky od cel vybíraných v německých městech zemí říše. Doplňkem pak 10.3. císař nařídil, že pražští kupci mají mít stejné svobody jako kupci norimberští.

HISTORIE

19. ledna 1993

se staly Česká republika a Slovensko členy Organizace spojených národů.

PŘÍRODA

19. ledna 2007

se nad Českem přehnala bouře Kyrill. Nejvyšší naměřená rychlost větru byla zaznamenána na vrcholu Sněžky a dosáhla hodnoty 216 km/h.

POZVÁNKA OBRAZEM