KAM NA VÝLET / Náš tip

Popis: Návštěvnické centrum Vodního domu v Hulicích.
Návštěvnické centrum Vodního domu v Hulicích.
Autor / zdroj: vodni-dum.cz

Vodní dům představuje vodu jako životní prostředí rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku lidského života

HULICE

Expozice uvnitř Vodního domu vám představí vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Je navržena tak, aby v ní návštěvníci zapojili všechny lidské smysly. Kromě zraku také sluch, hmat i chuť. Vodní dům nabízí také mnoho výukových programů pro děti z mateřských škol a žáky základních škol.

Vodní dům je návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Najdete v něm moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života.

Expozice uvnitř Vodního domu vás provede postupně pěti přehlednými sekcemi.

Expozice v atriu Vodního domu osloví hravou stránku vaší osobnosti. Umělé vodní toky, symbolizující řeku od pramene k ústí, můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.  

Expozice o VODĚ
Expozice je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem je návštěvník. Proto hrají v expozici významnou roli všechny lidské smysly - vedle zraku zapojí návštěvníci svůj sluch, hmat i chuť.

První část je nazvaná Vodní mikrosvět. V ní návštěvníci uvidí vodní organismy, které nejsou pozorovatelné pouhým okem. Umožní jim to zvětšené modely, mikroskopy a makrofotografie.

Druhá část, nazvaná Pod vodní hladinou, představí návštěvníkům vodní rostliny a zvířata. V akváriích se prohání ryby, do sluchátek zní zurčení vody, strop se stal hladinou vody se svou hrou světel a stínů a pozorovat můžete dokonce i to, co se děje na dně expoziční nádrže.

Mokřadní život vám nabídne přírodní scenérii na břehu řeky Želivky včetně zvukové kulisy hlasů ptáků a žab.

V části expozice, nazvané Nekonečná cesta vody, zjistíte, že většinu vašeho těla tvoří voda a při ochutnávce ve vodním baru také to, že každá voda má jinou chuť.

Poslední část expozice, Výlet do historie, je instalována v projekčním sále. Návštěvníkům nabízí možnost prohlédnout si originály nástěnných maleb z doby Karla IV., které byly zachráněny při demolici kostela v Dolních Kralovicích před tím, než bylo toto městečko zaplaveno přehradou. Mohou si zde také přehrát tematické filmy o životě ve starých Dolních Kralovicích a jejich nevyhnutelném zániku. 

Vodní dům nabízí také výukové program pro děti z mateřských škol a žáky základních škol. 

Pro mateřské školy
Putování s vodní vílou
Děti se seznámí s koloběhem vody v přírodě a získají základní poznatky o vlastnostech vody. Provázet je bude vodní víla, se kterou se naučí básničku, zahrají si vodní hru a aktivně zapojí všechny jejich smysly.
Délka programu: 60 minut.
Doporučený věk účastníků: 4 až 6 let
Poznámka: interiér Vodního domu 

Od vajíčka k žabce
Zažijete dobrodružné putování, při kterém si poslechnete příběh plný zvuků z živočišné říše, těla si protáhnete zábavnou hrou a na závěr se převtělíte do žabiček, které se snaží ulovit mouchu k snídani. Děti se dozví, jak se z vajíčka stane žabka, jaké nebezpečí může na žáby číhat během cesty k rybníku a jak mohou lidé žábám pomoci.
Délka programu: 60 minut.
Doporučený věk účastníků: 4 až 6 let
Poznámka: doporučené období březen až červen 

Vodník Švihák a jeho breberky
Může chytit vodník blechy? Jak vlastně taková vodní blecha vypadá a čím se živí? Programem děti provází místní vodník Švihák, se kterým se děti vydají na dobrodružnou výpravu. Společně nahlédnete pod vodní hladinu a povíte si, koho můžete u vody potkat. Na závěr nalovíte rozmanité vodní organismy, které prozkoumáte lupami a zkusíte určit jejich jména.
Délka programu: 60 minut
Doporučený věk účastníků: 5 až 6 let
Poznámka: exteriér Vodního domu, pouze září a duben až červen, doporučuje se vhodné oblečení na ven, holínky nebo crocsy. 

Na návštěvě u netopýrů
Program dětem zábavnou a hravou formou přiblíží život netopýrů. Průvodkyní je netopýřice Lucka, se kterou děti hledají a loví potravu, poznávají různé typy úkrytů, které netopýři střídají v závislosti na ročním období, vyzkouší si orientaci v prostoru pomocí zvuků a dozví se, co netopýry v přírodě ohrožuje.
Délka programu: 60 minut
Doporučený věk účastníků: 3 až 6 let 

Pro 1. stupeň základních škol
EVL Želivka – seznamte se
Vodárenská nádrž Švihov není jen zdrojem pitné vody pro více jak 1,5 milionu lidí, ale také lokalitou světového významu. Proto zde byla vyhlášena Evropsky významná lokalita Želivka. Lokalita zahrnuje vodní plochu samotné přehradní nádrže Želivka - Švihov, hráz přehrady a část strmých skalnatých svahů, přiléhajících k vodní hladině. V rámci programu se žáci seznámí s různými způsoby ochrany přírody, poznají zdejší chráněné druhy a dozví se, jak oni sami mohou přispět k jejich ochraně.
Délka programu: 60 minut (včetně krátké přestávky během programu)
Doporučený věk účastníků: 3. až 5. třída
Poznámka: s sebou se doporučuje pohodlné oblečení s ohledem na aktuální předpověď počasí - výukový program probíhá v okolí Vodního domu 

Voda kolem nás
Odkud se bere voda? Jak vlastně vzniká mrak? Je pára voda? To a ještě mnohem víc se děti dozví během tohoto programu, který se dotkne i ekologického znečištění vod. Žáci v rolích badatelů zkusí přefiltrovat znečištěnou vodu, pomocí dalších pokusů odhalí různé vlastnosti vody a na závěr si během paměťové hry připomenou, na co všechno vlastně vodu potřebují. 
Délka programu: 60 minut
Doporučený věk účastníků: 1. až 3. třída
Poznámka: interiér Vodního domu 

Vodník Švihák a jeho breberky
Může chytit vodník blechy? Jak vlastně taková vodní blecha vypadá a čím se živí? Programem děti provází místní vodník Švihák, se kterým se děti vydají na dobrodružnou výpravu. Společně nahlédnou pod vodní hladinu a naloví rozmanité vodní organismy, které prozkoumají lupami či mikroskopy. Zjistí, kdo je to chrostík nebo čím se živí vodní blecha.
Délka programu: 90 minut
Doporučený věk účastníků: 1. až 5. třída
Poznámka: exteriér Vodního domu, pouze září a duben až červen, doporučuje se vhodné oblečení na ven, holínky nebo crocsy. 

Trampoty bolena Bolka
Má bolen dravý z něčeho bolení hlavy? Co má společného vydra, ledňáček a rak? Program provede žáky rozmanitými vodními biotopy včetně jejich živočichů, zaposlouchají se do zvuků přírody, propletou se pavučinou potravních vztahů a na "vlastní smysly" zažijí komentované krmení raků.
Délka programu: 90 minut
Doporučený věk účastníků: 3. až 5. třída
Poznámka: interiér Vodního domu

Pro 2. stupeň základních škol
Natura 2000 a ochrana přírody
Vodárenská nádrž Švihov není jen zdrojem pitné vody pro více jak 1,5 milionu lidí, ale také lokalitou světového významu. Proto zde byla vyhlášena Evropsky významná lokalita Želivka. V rámci programu se žáci seznámí s různými způsoby ochrany přírody, se soustavou území Natura 2000, poznají zdejší chráněné druhy a dozví se také o problematice invazních druhů.
V průběhu programu žáci absolvují komentovanou prohlídku hráze vodní nádrže Švihov, na základě dostupných informací v expozici Vodního domu vypracují pracovní listy a nově nabyté znalosti otestují při hře Riskuj.
Součástí programu je komentované krmení trvale hendikepovaného netopýra.
Délka programu: 120 minut
Doporučený věk účastníků: 7. až 9. třída
Poznámka: s sebou se doporučuje pohodlné oblečení s ohledem na aktuální předpověď počasí - výukový program probíhá v okolí Vodního domu 

Povodně – simulační hra
Povodně provázejí člověka od nepaměti. Většinou přijdou nečekaně, způsobí škody na majetku, v horším případě zraní lidi a zase zmizí. Zamyslete se nad úlohou člověka v průběhu povodní a nad tím, jak dalším povodním nebo alespoň jejich katastrofálnímu průběhu předejít. Pomocí hry žáci zjistí, že ačkoliv výskyt povodní lidé ovlivní velmi těžko, mohou vhodným plánováním krajiny zabránit větším škodám.
Délka programu: 60 až 90 minut
Doporučený věk účastníků: 6. až 9. třída
Poznámka: interiér Vodního domu 

Voda známá, neznámá I.
Program představuje vodu jako biotop i jako nezbytnou podmínku života. Žáci pracují s expozicí jako se zdrojem informací, vyhledávají je a zaznamenávají do pracovních listů. Potom změří své síly s ostatními týmy ve znalostním kvízu.
Délka programu: 90 minut
Doporučený věk účastníků: 7. až 9. třída
Poznámka: interiér Vodního domu (učebna i expozice) 

Cesta vody vodovody
Každý den máte možnost natočit si pitnou vodu z kohoutku. Většina lidí si v běžném životě neuvědomí, jak dlouhou cestu musí vlastně voda urazit, než se dostane do jejich skleniček. Pitnou vodu pak mohou používat na mnoho činností, při kterých by se bez ní mohli obejít. Pojďte se společně podívat pod pokličku výroby pitné vody, zapřemýšlejte nad možností úspory vody v domácnosti a poodhalte tajemství čištění odpadních vod.
Délka programu: 120 minut (včetně krátké přestávky během programu)
Doporučený věk účastníků: 7. až 9. třída
Poznámka: interiér Vodního domu 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu vodni-dům.cz.

Autor / zdroj: vodni-dum.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Vánoční Obchůdky s Albertem pomohou dětem z dětských domovů v Praze a ve Středočeském kraji

Již osmým rokem rozzáří vánoční atmosféru v prodejnách Albert děti z dětských domovů a jejich Obchůdky. Děti připravovaly v posledních týdnech vánoční

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

Čokoláda, po které se nepřibírá

Dobrý pocit z každého sousta mléčné belgické čokolády obsažené v adventních kalendářích organizace DEJME DĚTEM ŠANCI zahřívá u srdce všechny, kteří od

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM