KAM NA VÝLET / Náš tip

Popis: Včelí svět dává jedinečnou možnost poznat život včel a jejich přínos pro společnost.
Včelí svět dává jedinečnou možnost poznat život včel a jejich přínos pro společnost.
Autor / zdroj: vcelisvet.cz

Včelí svět nabízí možnost projít se velkým úlem nebo si pustit zvuky úlu

HULICE

Projdete se velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včely, zahrajete si kvíz ze života včel anebo si pustíte zvuky úlu. To všechno vás čeká ve Včelím světě v Hulicích. Ten nabízí také vzdělávací programy pro děti z mateřských škol a žáky základních škol.

V budově bývalé školy v Hulicích funguje od roku 2012 unikátní expozice, která představuje hravým způsobem život včelstva. Expozice záměrně vynechává typické muzejnické artefakty, o to víc se soustředí na současné technologie. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu. Expozice je v plánovaném obsahu a rozsahu jediným obdobným projektem ve středoevropském prostoru.

Projekt spojuje dva významné prvky – prvním je představení atraktivního života včelstev, který při kvalitní prezentaci přináší neopakovatelné zážitky, druhým je významný výchovně-vzdělávací přínos a propagace ochrany včelstev, která jsou nezbytnou součástí přírodního koloběhu a zároveň ohroženým přírodním druhem se stále se snižujícími počty.

Projekt je zaměřen na nejširší veřejnost (pro kterou představuje výjimečný zážitkový prostor v rámci turistických výletů) i děti ze základních škol (pro které je jedinečnou výchovně-vzdělávací aktivitou).

Včelí svět nabízí také několik vzdělávacích programů pro děti z mateřských škol a žáky a studenty základních škol.

Pro mateřské školy
Pohádkový příběh včelky Medulky
Povíte si, kdo patří do včelí rodiny, na čem včelky celý den pracují, jak vzniká med a jak s ním máte zacházet. Seznámíte se s vlastnostmi včelího vosku a vyrobíte si svíčku. Uvidíte živé včely v prosklených úlech a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. V bylinkové zahrádce se naučíte rozpoznat bylinky z včelí pastvy.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky)   

Včelka a její poslání
Děti se seznámí s tím, kdo tvoří včelí rodinu a jaké úkoly plní její členové. Při pohybové hře si samy vyzkoušejí práci včelek létavek na rozkvetlé louce. Vhodné pro předškoláky. Uvidíte živé včely v prosklených úlech a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. V bylinkové zahrádce se naučíte rozpoznat bylinky z včelí pastvy.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Pro 1.stupeň základních škol
Vnímej svět včel všemi smysly
Zjistíte, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly plní její členové, co a jak dokáží včely „vyrobit“. Podíváte se na živé včely v úlu. Zkusíte se orientovat jako včelky podle čichu, ucítíte vůni vosku a vyrobíte si z něho svíčku, ochutnáte med, zaposloucháte se do zvuků včel a postavíte si včelí úl.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Včela a její poslání
Zjistíte, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly plní její členové, co a jak dokáží včely „vyrobit“. Podíváte se na živé včely v úlu a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. Seznámíte se s vlastnostmi včelího vosku a vyrobíte si svíčku. Zahrajete si na včelí roj a vyzkoušíte si, co nosí včely létavky do úlu.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Včela a její pastva
Podíváte se na živé včely v úlu a vyzkoušíte si některé včelařské pomůcky. Zjistíte, kdo tvoří včelí rodinu, jaké úkoly plní její členové, co a jak dokáží včely „vyrobit“. V bylinkové zahrádce se naučíte rozpoznat bylinky z včelí pastvy a vyrobíte si bylinkovou sůl.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák
(každé dítě si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek) 

Pro 2. stupeň základních škol a studenty
Včelstvo a jeho produkty
Dozvíte se, jak vypadá včelí společenstvo, úkoly jednotlivých členů a vzájemná komunikace, o vývoji včely. Zjistíte, jaké jsou včelí produkty, jak vznikají a k čemu je využíváme – jako praktickou ukázku si vyrobíte svíčku. Prohlédnete si úly s živými včelami i včelařské pomůcky, práci včel si přiblížíte v krátkých filmech. Budete pracovat v týmech a poznatky si otestujete v kvízu.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák, 80,- Kč/1 student
(každý si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Život včelstva
Zamyslíte se nad tím, co a kdo ohrožuje včely, proč jsou pro nás nepostradatelné. Dozvíte se, jak vypadá včelí společenstvo, úkoly jednotlivých členů, o vývoji včely, o včelích produktech a jak vznikají, o komunikaci včel, prohlédnete si úly s živými včelami i včelařské pomůcky, práci včel si přiblížíte v krátkých filmech. Budete pracovat v týmech a poznatky si otestujete v kvízu.
Délka programu: 90 minut                    Vstupné: 70,- Kč/1 žák, 80,-Kč/1 student
(každý si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky)

Význam včel pro náš život
Dozvíte se, jak vypadá včelí společenstvo, úkoly jednotlivých členů, o vývoji včely, o včelích produktech a jak vznikají, o komunikaci včel, prohlédnete si úly s živými včelami i včelařské pomůcky, práci včel si přiblížíte v krátkých filmech. Zamyslíte se nad tím, co a kdo ohrožuje včely, co by se stalo, kdybychom je neměli. Vliv včel na krajinu a náš jídelníček. Budete pracovat v týmech a poznatky si otestujete v kvízu.
Délka programu: 100 minut                   Vstupné: 70,- Kč/1 žák, 80,- Kč/1 student
(každý si odnese nejen zážitek, ale i malý dárek v podobě svíčky) 

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu vcelisvet.cz.

Autor / zdroj: vcelisvet.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Legendární Noc na Karlštejně jede na turné

Originální inscenace muzikálu Noc na Karlštejně v létě 2020 míří z důvodu rekonstrukce hradu Karlštejn na zámky a hrady v Česku, na Moravě a na Sloven

Změny na autobusových linkách v Praze i ve Středočeském kraji

Od 1., resp. 6. ledna 2020 dochází k několika trvalým změnám na autobusových linkách PID v Praze i ve Středočeském kraji.

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

DNES SE STALO

HISTORIE26. ledna 1347

papež Klement VI. vydal v Avignonu bulu, která je dle některých interpretací považována za založení Univerzity Karlovy.

IT26. ledna 1983

se na trhu objevil tabulkový kalkulátor Lotus 1-2-3.

POLITIKA26. ledna 2013

je Miloš Zeman jako první prezident České republiky volen přímou volbou.

POZVÁNKA OBRAZEM